Akasya Kültür Sanat Logo
SANAT SÖZLÜĞÜ
Janr Resmi: Tür resmi. Günlük hayattan tipik anları gösteren resimlere denirdi. Köy, doğa, şehir ayatı gibi türleri vardır. 17. yüzyılda janr resmi Hollanda'da çok yaygınlaşmıştır.
John Ruskin: 1819 yılında, Londra'da doğdu. Babası İskoçya'da doğup büyümüş bir şarap tüccarıydı; tüm yaşamı boyunca etkisi altında kalacağı ilk dini eğitimini koyu bir Protestan olan annesinden aldı. Çocukken genellikle evde eğitim gördü ve daha sonra Oxford Christ Kilisesi'nde öğrenci oldu. 1843'de J. M. W. Turner'ın resmine tutkulu bir övgü niteliğindeki Modern Painters'ın ilk cildinin basılmasıyla eleştirmenlik kariyerine başladı. Bu çalışmayı 1860 yılında nihayete erdirmek için on yedi yıl ve dört cilt daha gerekecekti. Sanat ve mimari üzerine sonraki iki çalışma, bu yıllara rastlar-The Seven Lamps of Architecture (1849) ve The Stones Venice (1851-3). 1848'de Effie Gray ile evlendi. Bu mutsuz bir evlilikti ve 1854'de son buldu. 1858'de Rose la Touche ile tanıştı ve ona karşı hüsran dolu aşkı, ömrünün kalan yıllarını gölgeledi. 1850'ler ve 1860'lar boyunca politik ve ekonomik meseleleri ele alan bir dizi makale ve konferans metni kaleme aldı. Bunlar arasında Unto This Last (1860), Sesame and Lilies (1865) ve The Queen of the Air (1869) yer alır. Oxford'un ilk Slade Güzel Sanatlar Profesörü olarak 1870'de göreve başladı. Sonraki yıl reformcu St George Derneği'nin kurulmasıyla ilişkili olarak, ''Büyük Britanya'nın İşçi ve Emekçileri''ne yazılmış bir dizi mektuptan oluşan Fors Clavigera'yı yayımlamaya koyuldu. 1870'lerde zihinsel sağlığı giderek hassaslaştı ve bir seri endişe verici ve yıkıcı sinir krizinin ilki, 1878'de kapıyı çaldı. 1885'de otobiyografisi Praeterita'yı yayımlamaya başladı; çalışma 1889'da yayın kariyerine son noktayı koyan nihai kriz geldiğinde hala tamamlanmamıştı. Ruskin 1900 yılında yaşamını yitirdi.
Joseph Beuys: (12 Mayıs 1921 – 23 Ocak 1986), çalışmalarında hümanizm, sosyal felsefe ve antroposofi ile bağlantılı kavramları temel almış bir Alman performans sanatçısı, heykeltıraş, yerleştirme sanatçısı, sanat kuramcısı, grafiker ve sanat pedagogu. Sanatın genişletilmiş tanımı ve bir gesamtkunstwerk (bütünsel sanat) olarak sosyal heykel fikri ile tanınmış; sanatın yaratıcı ve katılımcı bir rol oynayarak toplumu ve siyaseti şekillendirebileceğini savunmuştur. Bugün performans sanatı olarak adlandırılan türün yaratıcılarından biridir. Bkz: Fuluxus
Jugendstil: Alm. Genç Üslup. Art Nouveau'nun Almanca karşılığı. 1896-1910 arasında gelişen mimaride geometrik bir süslemecilikle ayırt edilir.
Junk Art: İng. Özellikle heykelde 1960'lı yıllarda görülen, endüstri ve makine artıklarını, kolaj tekniğiyle bir araya getirmeleriyle dikkat çektiler. Türkiye'de Aloş bu akımın önemli sanatçılarındandır.
J
Akkok akis logos
Facebook Twitter Instagram Youtube